تحقیق مهريه

مطالب دیگر:
مبانی نظری و پیشینه القای خلق مثبت و افزایش امیدمبانی نظری و پیشینه انزال زودرس و درمان های روان شناختیمبانی نظری و پیشینه آلکسی تایمیا و سبک های ابراز هیجانمبانی نظری و پیشینه آموزش خود کنترلی و پرخاشگریمبانی نظری و پیشینه آموزش زندگی خانوادگی و سبک فرزندپروریمبانی نظری و پیشینه آموزش مهارت های زندگی و عزت نفسمبانی نظری و پیشینه بازی درمانی شناختی - رفتاری و اضطراب کودکان سرطانیمبانی نظری و پیشینه بزهکاری و قتل های سریالیمبانی نظری و پیشینه پایبندی مذهبی و رضامندی زناشویی زوجینمبانی نظری و پیشینه تاثیر موسیقی درمانی بر کاهش لکنت و اضطراب کودکانمبانی نظری و پیشینه تسهیم دانش و عملکرد شغلی کارکنانمبانی نظری و پیشینه تفکر انتقادیمبانی نظری و پیشینه تن انگاره و نارضایتی از بدنمبانی نظری و پیشینه تئوری ذهن و هوش هیجانیپاورپوینت منحنی یادگیری (ویژه ارائه کلاسی درس حسابداری مدیریت)صدمات حاصل از بهره برداری جنگلروش های پیشرفته نمونه برداریاموزش اکسل به صورت کامل با 408 صفحهنمونه برداری به روش خطی یا ترانسکت با ذکر مثالدانلود پاورپوینت فشارخوندانلود پاورپوینت مدیریت الكترونیكی روابط با مشتریان (e-CRM)دانلود پاورپوینت ابعاد و اندازه های استاندارد در مجتمع های مسکونیمبانی نظری و پیشینه خلاقیت و هدف پیشرفتمبانی نظری و پیشینه خودکارآمدی و انگیزه پیشرفت تحصیلیمبانی نظری و پیشینه رابطه اضطراب و استرس اجتماعی با احساس تعلق نوجوانان
مهریه|2014493|gjc
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق مهريه می باشد.

فرمت ورد و قابل ویرایش


تعداد صفحات : 44 صفحه

مقدمه
خانواده کوچکترین نهاد و گروه و زیر بنا و اساس تشکیل دهنده جامعه است. مسلم است که هیچ گروهی بدون وجود وظایف و حقوق قابل تصور نیست و برای منضبط نمودن هر رابطه، هنجارها و قواعدی لازم است تا از تشتت وازهم گسیختگی جلوگیری کند و در سوق گروه به سوی اهداف وجودی آن موثر گردد.
یکی از روابط موجود میان نهاد خانواده در بعد مالی، نفقه است. توجه به حق انفاق نه تنها در قوانین اسلام و حقوق ایران دیده می شود، بلکه در حقوق سایر کشورها نیز کم و بیش چنین مقرراتی وجود دارد.
مهريه:
مهریه به مبلغی که مرد در هنگام وقوع عقد نکاح به زوجه خود می‌پردازد یا مکلف به پرداخت می‌شود گفته می‌شود.
در بسیاری از اوقات، مهریهٔ دختران ایرانی بر مبنای سکه‌های طلا تعیین می‌شود؛ از سال تولد دختر گرفته تا شمار ائمه یا سوره‌های قرآن کریم به عنوان تعداد سکه‌های مهریه دختران بریده می‌شود. پژوهش‌های انجام‌شده نشان می‌دهند که میانگین مهریه زنان ایرانی، بین ۲۶۰ تا ۳۵۰ سکه طلا است. البته مهریه‌هایی با مبنای ۱۲۴۰۰۰ سکه طلا هم دیده شده‌است.

مهريه نوعي حق شخصي است که به محض وقوع عقد، زن مالک آن مي شود و عند المطالبه است و در رأس بدهي هاي مرد قرار مي گيرد. مهريه پس از مرگ زن به وراث او مي رسد.
مهريه نوعي هديه از سوي مرد به زن است . امروزه روان شناسان دادن بدان باورند که هديه از سوي مرد به زن ، در ايجاد انرژي عاطفي و تقويت عشق و بسيار مفيد و مؤثر مي باشد.
فلسفه مهريه براي زنان چيست؟
پديد آمدن مهريه نتيجه تدبير ماهرانه‏اي است که در متن خلقت و آفرينش براي تعديل روابط زن و مرد و پيوند آنها به يکديگر بکار رفته است. مهريه ريشه در حيا و عفاف زن دارد.
زن با الهام فطري دريافته است که عزت و احترام او به اين است که خود را رايگان در اختيار مرد قرار ندهد.
و همين سبب شده که زن توانسته با همه ناتواني جسمي، مرد را به عنوان خواستگار به آستانه خود بکشاند و مردها را به رقابت با يکديگر وادار کند.
در طول تاريخ زن در مرد تأثير فراوان داشته است، تأثير زن در مرد از تاثير مرد در زن بيشتر بوده است بسياري از هنر نمايي‏ها و شجاعت‏ها و دلاوريها و نبوغ‏ها و شخصيت‏هاي مرد مديون زن و خودداري‏هاي ظريفانه او است، مديون حيا و عفاف زن است. براي همين زن هميشه در روحيات مرد تأثير مي‏گذاشته و مرد دراجتماع، آنگاه که حيا و عفاف و خود داري زن از ميان برود و زن بخواهد در نقش مرد ظاهر شود اول به زن مهر باطله مي‏خورد و بعد مرد مردانگي خود را فراموش مي‏کند و سپس اجتماع در اثر فساد و بي بندباري و شکسته شدن نظام و ارکان خانواده منهدم مي‏گردد.
در روايات اسلامي وارد شده که مرد از زن شهواني‏تر نيست بلکه بر عکس است. لکن زن در مقابل شهوت از مرد تواناتر و خود دارتر آفريده شده است و مرد در مقابل غريزه از زن ناتوان‏تر است، اين خصوصيت همواره به زن فرصت داده است که دنبال مرد نرود و زود تسليم اونشود و بر عکس مرد را وادار کرده است که به زن اظهار نياز کند و براي جلب رضاي او اقدام نمايد. يکي از آن اقدامات اين بوده که براي جلب رضاي او و به احترام موافقت او هديه‏اي بنام«مهريه» نثار او مي‏کرده است.
مهريه ماده‏اي است از يک آئين نامه کلي که طرح آن در متن خلقت ريخته شده است و