تحقیق مقايسه تطبيقي فرهنگ اسلامي و غربي

مطالب دیگر:
📗پاورپوینت روش های جلوگیری از بارداری📗دانلود پاورپوینت شبکه های عصبی📗پاورپوینت معرفی گروه های غذایی و تاثیر ان در سلامت📗پاورپوینت ضرورت و اهمیت خلاقیت و نوآوری📗پاورپوینت انواع گواهیها و اسرار بیمار📗پاورپوینت مشخصات کلی اختلالات شخصیت📗پاورپوینت تحلیل روش تولید سرمایه داری📗پاورپوینت دفع بهداشتی زباله📗پاورپوینت روش استخراج روباز📗پاورپوینت جزوه کتاب و درس تجدد آمرانه در عصر رضا شاه📗پاورپوینت راهکارهای سازمانی و مدیریت بهره وری📗پاورپوینت نقش چربیها در بدن📗پاورپوینت کاربرد فسیل ها در سنگ های رسوبی📗پاورپوینت تاور کرین و انواع آن (ساخت سازه های عظیم)📗پاورپوینت کیفیت اجزا داربست📗پاورپوینت کتاب و درس تمرین اصول حسابداری 1📗پاورپوینت کارگاه مقدماتی  SPSS 19📗پاورپوینت بررسی ترمینال نیویورک📗پاورپوینت طرح بهای تمام شده فلج اطفال در مرکز بهداشت📗پاورپوینت آمادگی مؤمنان برای ظهور📗پاورپوینت بیماریهای منتقله توسط آب استخر📗پاورپوینت هوش مصنوعی در تشخیص نفوذ📗پاورپوینت نکاتی در مورد مصرف گروه شیر و لبنیات📗پاورپوینت انواع برنامه های آموزش بهداشت📗پاورپوينت مدیریت مالی 1
مقایسه تطبیقی فرهنگ اسلامی و غربی|2014492|gjc
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق مقايسه تطبيقي فرهنگ اسلامي و غربي می باشد.

فرمت ورد و قابل ویرایش


تعداد صفحات : 8 صفحه

مقايسه تطبيقي فرهنگ اسلامي و غربي

روشي كه در اين تحقيق به كار گرفته شده تركيبي از روش‌هاي متعدد بوده و از داده‌هاي حاصل از مطالعات كمي و كيفي در اجتماع، عقايد و... استفاده شده است و عمدتاً بر مطالعات كتابخانه‌اي استوار بوده است.
چون در بين مسلمانان، عفت از اصالت برخوردار است، در باره اين مسائل زياد صحبت نمي‌شود. اما بر عكس، در جوامع غربي، اين مسائل زياد مطرح شده و مورد بحث قرار مي‌گيرد و تحقيقات و آمار در ابعاد گوناگون در اين زمينه زياد است.
در عين حال مسائل جنسي در اسلام جزو مسائلي نيست كه غربي‌ها آنرا «تابو» [1] مي‌نامند، بلكه در طول تاريخ، فقهاي مسلمان، مسائل شرعي در اين خصوص و اخلاق جنسي را همواره مورد بحث و بررسي قرار داده و احكام آن را به طور دقيق بيان نموده‌اند. ما سعي كرديم به اين سئوال كه چرا در جوامع اسلامي درباره اين مسائل كمتر صحبت مي‌شود پاسخ گفته و به دلايل آن اشاره كنيم.
فرضيه‌اي كه دنبال شده بيشتر ناظر به بعد آزادي‌هاي فردي در دو جامعه غرب و اسلام است. بررسي كه انجام شده بر اين است كه ، كدام جامعه، در راهي كه دنبال نموده‌اند به منزلتي از انسانيت رسيده‌اند، و يا در اين مسير دچار چه معضلاتي شده‌اند و اكنون به چه سمت و سويي در حركت هستند؟ من دريافتم كه هم كشورهاي غربي و هم كشورهاي اسلامي، انسان را در زمينه مسائل جنسي نه كاملاً آزاد و نه كاملاً محدود مي‌دانند بلكه هر دو براي مسائل جنسي محدوديت‌هايي قايل شده‌اند. پس هم در اسلام و هم در غرب آزادي همراه با محدوديت در مسائل جنسي مطرح است. در عين بسياري از جامعه شناسان و روزنامه نگاران غربي معتقدند كه بين راهكارهاي غربي جهت كنترل مسائل جنسي و راهكارهاي اسلامي در اين زمينه، ضدّيت و اصطكاك وجود دارد. آنها اولي را به معني «آزادي» و دومي را به معني «سلب آزادي» فرض مي‌كنند. سؤال اصلي من در تحقيقات اين بود كه آيا راهكار غربي، واقعاً به انسان آزادي بيشتري مي‌دهد؟ به علاوه، مي‌خواستم دريابم كه آزادي غربي، چه پيامدهايي را براي جوامع غربي به ارمغان آورده و تا چه اندازه‌اي با انسانيت و منزلت الهي او سازگار مي‌باشد؟ مي‌خواستم دريابم، كدام يك از اين راهكارها، مي‌تواند راه حلي براي معضلات اجتماعي باشد و تا چه اندازه، مي‌توان از تجربيات مثبت و منفي غرب در كشورهاي اسلامي استفاده نمود.
اخلاق جنسي
با تبيين اخلاق جنسي اسلام و غرب، به راهكارهاي تنظيم روابط جنسي زن و مرد و نيز چالش‌هاي موجود در هر دو جامعه (جامعه اسلامي و جامعه غربي)، اين ديدگاه مطرح گرديده است كه بايد يك سري قوانين بسيار دقيق حقوقي و اخلاقي وضع نمود تا بر اساس آن رفتارهاي دو جنس مخالف با همديگر به صورت بسيار دقيق تنظيم گردد. در اين نظام حقوقي، هم حقوق و هم وظايف زن و مرد در رابطه با همديگر تعيين و تبيين شده است. از بارزترين نكات نظام ياد شده اين است كه در اين نظام، قوانين حقوقي از پشتيباني اخلاقي برخوردار مي‌باشند كه در اين صورت به هر كدام از افعال مجاز و ممنوع، ارزش متناسبي عطا مي‌شود و مرزها مشخص مي‌گردد.