تحقیق علل انحطاط تمدنها از ديدگاه قرآن كريم

مطالب دیگر:
📂دانلود تحقیق در موردحاملگی و زایمان در خانم های مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده📂دانلود تحقیق در موردحاکمیت بالینی 1📂دانلود تحقیق در موردحجاب📂دانلود تحقیق در موردحجامت و فواید آن📂دانلود تحقیق در موردحرکات اصلاحی 1📂دانلود تحقیق در موردحسابداري صنعتي📂دانلود تحقیق در موردحسابداري ميانه📂دانلود تحقیق در موردحسابداری تحقیق و توسعه📂دانلود تحقیق در موردحسابداری دارایی های ثابت و نامشهود📂دانلود تحقیق در موردحسابداری میانه 1📂دانلود تحقیق در موردحسابداری نفت و گاز📂دانلود تحقیق در موردحسابداری پیشرفته📂دانلود تحقیق در موردحسینیه رحیمیان📂دانلود تحقیق در موردحفاظت بارهای حساس در مقابل افت ولتاژ ها📂دانلود تحقیق در موردحقایقی درباره سیگار و قلیان📂دانلود تحقیق در موردحقوق اجتماعی زن📂دانلود تحقیق در موردحقوق دستمزد(سیستمهای اطلاعاتی)📂دانلود تحقیق در موردحقوق و دستمزد📂دانلود تحقیق در موردحل مساله ي بنزين📂دانلود تحقیق در موردحل مساله📂دانلود تحقیق در موردحل مشكل و تصميم‌گيري📂دانلود تحقیق در موردحمام ها)معماری مشخصات و تصاویر آنها(📂دانلود تحقیق در موردحملات شبکه ای📂دانلود تحقیق در موردحوادث و سوانح از نظر رخداد طبیعی📂دانلود تحقیق در موردحکمت هنر اسلامی
علل انحطاط تمدنها از دیدگاه قرآن کریم|2014490|gjc
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق علل انحطاط تمدنها از ديدگاه قرآن كريم می باشد.

فرمت ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات : 37 صفحه

علل انحطاط تمدنها از ديدگاه قرآن كريم
آيا نابودي هر تمدني از جمله تمدن اسلامي و بلكه هر پديده زنده ديگر از قبيل سررسيدن اجل طبيعي است كه به هر حال دير يا زود فرا رسد و آرزوي بازگشت آن چيزي شبيه آرزوي بازگشت به دنياست ؟ يا همانطور كه بعضي از فلاسفه تاريخ دعوي دارند همواره همان چيزي كه سبب ترقي و پيشرفت جامعه مي شود اسباب انحطاط آن را نيز فراهم مي سازد ؛ يعني اين ظروف و شرايط است كه با علل و اسباب واحد ، نتايج مختلف به بار مي آورد ؟ در اين نوشتار سعي ما پاسخ دادن به اين گونه سؤالات است . كتاب حاضر علاوه بر مقدمه و نتيجه دو بخش اصلي را در بر دارد : بخش اول به منزله مدخل بحث است كه در آن ، واژه هاي به كار رفته در موضوع و واژه هاي مربوط قرآني بررسي گرديده و به خصوصيات جامعه منحط و مترقي و كيفيت عذابهاي الهي ، اشاره شده و به چند سؤال و شبهه پاسخ داده شده است . در فصل دوم كه درباره سنن الهي در قرآن است ، با ذكر نمونه ها و صفاتي چند از اين سنن ، بدين بحث پرداخته ايم كه سنن الهي جاري شده ، در جوامع كنوني نيز جريان دارد .در بخش دوم علل انحطاط تمدنها بررسي شده است . در فصول سه گانه اين بخش به علل انحطاط در زمينه هاي فرهنگي ، سياسي و اقتصادي اشاره مي كنيم .
عوامل ضعف و انحطاط تمدن اسلامي به لحاظ تعامل
آن زماني كه تمدنهاي بشري مانند گياه كوچكي در حال پژمرده شدن بودند، تمدن اسلامي مانند سرو تناوري در حال رشد و شكوفايي و سايه‌افكندن بود و توانست اقتدار و عظمت خود را به تمام جهانيان نشان دهد و مانند خورشيد عالمتابي تمام ستارگان را كنار بزند. اما صد افسوس كه اين اقتدار و عظمت تمدن اسلامي پس از چندي به ضعف و انحطاط گراييد. تحقيق حاضر برخي از عوامل تعاملي را كه به ضعف و انحطاط تمدن اسلامي انجاميد بيان و بررسي مي‌كند.
تعريف تمدن و منشاء آن
براي تمدن تعريفهاي گوناگوني شده است كه ما به چند نمونه از آن تعاريف اشاره مي‌كنيم:
1. ابن خلدون معتقد است كه اجتماع انساني مفهومي است كه از آن بايد به مدنيت ياد كرد. پس تمدن به حالت اجتماعي انساني اطلاق مي‌گردد.(1)
2. ويل دورانت مؤلف كتاب تاريخ تمدن مي‌گويد: تمدن، نظمي اجتماعي است كه در نتيجه‌ي آن فعاليتهاي فرهنگي امكان‌پذير مي‌شود و جريان پيدا مي‌كند. از نظر او تمدن در كلبه‌ي روستايي متولد شد و در شهر به گُل نشست. به عبارت، ديگر وي معتقد است كه تمدن از زماني شروع شد كه بشر توانست كشاورزي كند. بنابراين، از نظر ويل دورانت آغاز تمدن با شروع كشاورزي و توسعه‌‌ي تمدن از زمان شهرنشيني است.(2)
3. توين‌بي مورخ انگليسي معتقد است كه تمدن محصول نبوغ اقليت مبتكر و نوآور است. در واقع به باور او اقليتها و اشخاص هوشمند و برجسته تمدنها را ايجاد كرده‌اند و بقيه از آنها تبعيت كرده‌اند.(3)
4. هانتيگتون مي‌گويد: تمدن يك موجوديت فرهنگي است.(4)
به هرحال هركسي به قدرتوان خود خواسته است تمدن را تعريف كند؛ اما در كل مي‌توان تمدن را اينگونه تعريف نمود: تمدن عبارت است از مجموعه ساخته‌ها و اندوخته‌هاي معنوي و مادي جامعه انساني.
وقتي مي‌‌گوييم ساخته‌هاي انساني، مقصود آن چيزي است كه در طبيعت در حالت عادي وجود ندارد و انسان آن را مي‌سازد. بنابراين، ساخته‌ي انساني در برابر ساخته‌ي طبيعت قرار مي‌گيرد