تحقیق انسان سالم از ديدگاه قران

مطالب دیگر:
📚دانلود پاورپوینت شیمی الی وعطرها📚دانلود پاورپوینت شیمی آلی (1)📚دانلود پاورپوینت شی‌گرایی در مهندسی نرم‌افزار📚دانلود پاورپوینت شهر و آموزش📚دانلود پاورپوینت شناخت کشورهای مشترک المنافع(CIS ) و راههای توسعه روابط بازرگانی و اقتصادی📚دانلود پاورپوینت شرکت نوکیا📚دانلود پاورپوینت شبکه‏های عصبی برای طبقه‏بندی، یک مرور📚دانلود پاورپوینت شبکه هوشمند اطلاعات ملی و سراسری📚دانلود پاورپوینت شاخص گذاریRDF📚دانلود پاورپوینت علم فیزیک و مکانیک📚برنامه تحت اکسل طراحی اتصال پیچی تیرآهن I شکل و تیر آهن نیمه شده کششی📚برنامه تحت اکسل طراحی وصله جوشی در تیرهای کششی📚دانلود پاورپوینت آلیاژهای پایه کبالت و سوپر آلیاژهای آن📚دانلود پاورپوینت آشنایی وطرزکار با وسایل آزمایشگاهی📚دانلود پاورپوینت آشنايي و معرفي تصاوير پزشكي ديجيتالي📚دانلود پاورپوینت آشنايی با مفاهيم و کاربرد علم‌سنجی📚دانلود پاورپوینت آشنایی با فلسفه ریاضی📚دانلود پاورپوینت آشنائی با فعالیتهای گروه امور فرهنگي و ارتباطات📚دانلود پاورپوینت آشنايی با روشهای پژوهش در سازمان📚دانلود پاورپوینت آشنايي با تاير و استفاده بهينه از آن📚دانلود پاورپوینت آشنایی با تابلوهای فشار ضعیف📚دانلود پاورپوینت آشنایی با اسیلوسکوپ و کاربرد آن📚پاورپوینت درس 15 مطالعات اجتماعی پایه سوم ابتدایی (خانه ها با هم تفاوت دارند)📚پاورپوینت آموزشی مديريت استراتژيك📚دانلود پاورپوینت و خلاصه کتاب حسابداری صنعتی 1
انسان سالم از دیدگاه قران,DOC|2014480|gjc
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق انسان سالم از ديدگاه قران می باشد.

فرمت ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات : 43 صفحه

انسان سالم از ديدگاه قرآن
(قل كلّ يعمل على شاكلته) (اسراء/ 84)
بگو: هركس بر پايه ساختار [ روانى و بدنى ] خود عمل مى‏كند.
يكى از مهم‏ترين بحثهاى روان شناسى، روان شناسى شخصيت است، و بررسى رشد و سلامتى انسان نيز بدون پژوهشى اساسى درباره شخصيت بى‏نتيجه خواهد بود.
شخصيت چيست؟ هنوز روان شناسان نتوانسته‏اند به تعريفى كه همه بر آن هم داستان باشند دست يابند، اما مى‏توان گفت:
شخصيت، هدف نهايى تمام بررسى‏هاى روان شناختى است، پس در روان شناسى يافته‏اى نيست كه در شناساندن شخصيت سهمى‏بر عهده نداشته باشد.
در روان شناسى جديد، شخصيت، نه فصل جداگانه‏اى از (فصول) روان شناسى در الگوى سنتى است كه در كنار آنها قرار بگيرد و نه جمع ساده يافته‏هاى فصول و مباحث، يا تأليف و تركيب ساده آنها بر حسب ذوق و سليقه شخصى.
(كلّ يعمل على شاكلته) (اسراء/ 84)
هر كس بر اساس آنچه در ساختار روانى بدنى او شكل گرفته عمل مى‏كند.
هر كس بر اساسى حركت و عمل مى‏كند كه شخصيت او را شكل داده است. طبيعى است كه انسان هشيار بى‏ترديدى، در مى‏يابد بايد دنبال اين اشاره را بگيرد و در اين باره به طور جدى پژوهش كند. چه عواملى شخصيت او را شكل مى‏دهد؟ چه عواملى سبب شكل گرفتن شخصيت سالم و چه عواملى سبب شكل‏گيرى شخصيت ناسالم در انسان مى‏شود؟ شخصيت بهنجار چگونه شخصيتى است؟ شخصيت نابهنجار چگونه است؟ و آيا قرآن براى اين پرسشها پاسخ دارد يا پاسخ آن را به عهده خرد و يا فطرت انسان نهاده است؟
شايد لازم به يادآورى نباشد كه روش قرآن محدود كردن خويش در بحث موضوعى و حرفهاى يكبار مصرف نيست، گاه از يك آيه كوتاه مى‏توان در دانشهاى گوناگون و براى پرسشهاى مختلف پاسخ گرفت، بنابراين نبايد انتظار داشت قرآن به روش روان شناسان و بويژه روان شناسان شخصيت، مطالب را به صورت پرسش و پاسخ و فصل بندى‏هاى اندازه گيرى شده دسته بندى كند و سپس نتيجه بگيرد، اما در حوزه دانشهايى كه جزء رسالت قرآن است حرفهاى اساسى، زير بنايى، جهت بخش و آموزنده را مى‏توان در جاى جاى قرآن جست و از مجموع آنها پاسخ پرسشهاى خود را به دست آورد.
درباره شخصيت نيز همين گونه است. اولين سرنخى كه قرآن مى‏دهد اين است: رفتار اشخاص، رنگ و بوى شخصيت آنها را دارد.
انسان خردمند، پرسشهاى ديگر را بايد خود مطرح كند و براى پاسخ آنها نظر قرآن را جست‏وجو كند.
شخصيت چيست؟
براى اين كه كمى‏به درك نظر قرآن نزديك شويم يكى دو نظر را درباره شخصيت بيان مى‏كنيم. مفهوم شخصيت و كيفيت شكل‏گيرى آن در مكتبهاى گوناگون (مانند روان كاوى فرويد، بيهاوريسم و روان شناسان متأخرتر و انسان گرا) يكسان نيست، به همين دليل تعريفهاى شخصيت بسيار فراوان‏اند. (آلپورت) 1949 دراين باره به گردآورى و ياد كرد پنجاه تعريف متفاوت پرداخته است، با اين حال اين تفاوتها مربوط به اصل موضوع شخصيت نيست، بلكه متوجه مفهومى‏است كه از آن ساخته‏اند؛ و در نتيجه منعكس كننده ناهمگرايى‏هاى ديدگاه‏هاى نظرى مؤلفان است.
الف: يكى از تعريفهاى بسيار ساده، تعريف مايلى است:(شخصيت يك كليت روان شناختى است كه انسان خاصى را مشخص مى‏سازد. و اضافه مى‏كند: