تحقیق احترام به پدر و مادر از ديدگاه قرآن

مطالب دیگر:
📝پاورپوینت بیمه و ریسک📝پاورپوینت تحقيق درباره بيماري با گستردگي يك جهان ايدز📝پاورپوینت توصيه فعاليت فيزيكي در بيماريهاي مزمن📝پاورپوینت دماسنج دو فلزی و پیرومتر📝پاورپوینت دیستمپر یا بیماری سگ های جوان📝پاورپوینت رابطه انسان و طبيعت در معماري (بیونیک)📝پاورپوینت راهبرد ها و راه هاي ملي مبارزه با بيماري هاي عفوني📝پاورپوینت روش تربیتی اعطای بینش📝پاورپوینت روش‌هاي تشخيص هويت بيومتريک📝پاورپوینت علم بیومتریک و اثر انگشت📝پاورپوینت فرا داده📝پاورپوینت فشار خون و صدا📝پاورپوینت متابوليسم و بيوانرژتيك📝پاورپوینت مديريت بيماري‌ هاي گلخانه📝پاورپوینت مراقبت بيماريهاي بثوري تب دار باهدف حذف سرخك و سرخجه📝پاورپوینت مراقبت بيماريهاي بثوري تب دار📝پاورپوینت موارد شباهت بین غشای سلولی و خازن📝پاورپوینت نظام مراقبت کشوری بیماریهای منتقله از غذا📝پاورپوینت نکات مهم در بیهوشی بیماران کبدی📝پاورپوینت وبا چیست📝پاورپوینت وبا📝پاورپوینت کروپ📝پاورپوینت کورونا ویروس عامل بيماري تنفسي در خاورميانه📝پاورپوینت گوشه هایی از تاریخ توسعه نیافتگی در ایران📝پاورپوینت روان‌شناسی نوجوان وانواع اختلالات روانی کودکان و نوجوانان
احترام به پدر و مادر از دیدگاه قرآن|2014477|gjc
این مطلب در مورد فایل دانلودی با موضوع تحقیق احترام به پدر و مادر از ديدگاه قرآن می باشد.

فرمت ورد و قابل ویرایش

تعداد صفحات : 31 صفحه

احترام به پدر و مادر از ديدگاه قرآن
پدر و مادر به عنوان دو انسان فداكار و زحمتكش كه تمام بار مسئوليت هاي مربوط به تربيت فرزند را بر دوش دارند، در نزد خداوند از جايگاه منحصر به فردي برخوردار هستند به طوري كه در چندين آيه قرآن كريم، بر لزوم اطاعت و تكريم آنها فرمان داده شده است و ذات باري تعالي نام آنان را در رديف نام خود قرار داده و بر رعايت مقام و منزلت آنها تأكيد نموده است. در مقاله حاضر نويسنده ضمن تشريح موضوع احترام، به پاره اي از تأكيدات قرآن درخصوص ضرورت تكريم پاسداشت مقام پدر و مادر اشاره كرده است كه اينك با هم آن را از نظر مي گذرانيم.
جايگاه احترام در جامعه و رفتارهاي انساني
احترام در حوزه كنش هاي ارتباطي از جايگاه خاصي برخوردار است. اصولا انسان هاي بي احترام نمي توانند اجتماعي را تشكيل دهند. از اين رو احترام متقابل به عنوان عنصر و مولفه اصلي در ايجاد جامعه داراي جايگاه و اهميت خاصي است. باحفظ حريم ها و حرمت هاست كه زمينه تعامل سازنده و مثبت ميان دو شخص فراهم مي شود. به هر حال دو شخص، شخصيت ها و انديشه ها و خواسته ها و منافع و نيازهاي مستقل و جداگانه اي دارند و گاه اين تفاوت ها خود عامل مهمي براي اختلاف و جدايي است. از اين رو برخي از انديشمندان چون استاد مرتضي مطهري بر اين باور هستند كه اصل، در ميان انسان اختلاف است و تنها با بهره گيري از اصولي انساني مي توان آن را به اتحاد تبديل كرد.

علامه طباطبايي خاستگاه و ريشه آن را در اصل استخدام مي داند و بر اين نكته تأكيد مي ورزد كه استخدام، خود عاملي مهم در ايجاد اختلافات و هم چنين ايجاد و پديداري جوامع است. به اين معنا كه دو شخص با دو شخصيت مستقل و متفاوت با يك ديگر، اختلاف طبيعي دارند ولي از آن جايي كه مي كوشند منافع خود را كه به تنهايي قابل دست يابي نيست با استخدام و بهره گيري از ديگري برآورده سازند و لذا با دست كشيدن از برخي خواسته هاي كوچك تر و ريزتر و كوتاه آمدن از برخي ديگر، اجتماع را تشكيل مي دهند تا با بهره گيري و استخدام ديگري به خواسته ها و منافع بزرگ تري دست يابند. البته استخدام و ايجاد اجتماع، پيامدهاي نابهنجار و تضادهايي را به همراه دارد كه گاه به تنازع و حتي درگيري هاي خشونت آميز مي انجامد. از اين روست كه قانون براي جلوگيري از افزايش اختلافات و تنازع به وجود آمد.
به هر حال اصول اجتماع بر پايه احترام متقابل و حفظ قانون و رعايت آن نهاده شده است. البته پيش از اين كه قانون حضور يابد احترام متقابل است كه پايه هاي اجتماع را حفظ مي كند و جامعه را معنا مي بخشد. دو شخص، تنها زماني نياز به قانون مي يابند كه نتوانند با توجه به اصول انساني و ظرفيت هاي عاطفي و اخلاقي با يك ديگر تعامل سازنده داشته باشند و كنار بيايند.
زماني قانون پا به ميدان مي گذارد كه عواطف و اصول اخلاقي انساني نتواند تعامل را در موقعيت خود به درستي حفظ و برقرار كند. از اين زمان است كه عقل به شكل قانون حضور مي يابد و با اصول خشك و غيرعاطفي و احساسي مي كوشد تا تعادلي ميان دو سوي درگيري برقرار كند.
بنابراين احترام كه خاستگاهي عاطفي و احساسي دارد عاملي مهم و اساسي در حفظ تعادل اجتماعي و بقاي ارتباط ميان دو شخص و يا اشخاص و يا گروه هاي اجتماعي به شمار مي آيد.